W Iraku trwa wojna z ISIS. Od 17 października armia iracka i wojska Peszmergów walczą o odzyskanie Mosulu. Miałam okazję porozmawiać z Peszmergami na linii frontu.

Kilka pytań i odpowiedzi jednego z dowódców w Makhmur.

[more]

1. Peszmergowie nie będa walczyc o sam Mosul, ale jeśli armia iracka poprosi o pomoc, czy pomożecie?

Kiedy rozpocznie sie batalia o Mosul, Peszmergowie pomogą armi irackiej w walce z ISIS. Cały czas pomagamy armii irackiej. Naszym zadaniem jest odminowanie terenów, które wyzwoliliśmy z rąk ISIS. Działamy od linii frontu, oczyszczamy i kontrolujemy cały wyzwolony region wokół Mosulu, wtedy ludność może wrócić do swoich domów. Po tym Peszmergowie kontrolują miejsca, do których wkroczy armia iracka. Pierwszy raz kiedy armia iracka i Peszmergowie walczą razem przeciwko terroryzmowi. Tak zdecydował prezydent Barzani i prezydent Abadi. Mam nadzieję, że armia iracka wkroczy do Mosulu. Jeśli armia iracka potrzebować będzie naszej pomocy, my możemy zawsze pomóc.

2. Co jest najważniejsze dla Peszmergów w tej bitwie?

Ta bitwa jest bardzo ważna dla nas, jeśli ISIS w Mosulu zostanie, będzie to duży problem dla całego Kurdystanu. Teraz mamy granicę z ISIS, chcemy granicy z innym panstwem, nie z ISIS.

3. Czy potrzebujecie pomocy ze strony Europy, panstw koalicji? Jakiego rodzaju pomocy?

Otrzymaliśmy pomoc w postaci wyrzutni przeciwczołgowych Milan. Potrzebujemy więcej broni, karabinów, bo mamy więcej walk. To jest konieczne do pokonania ISIS.

4.Czy wiecie, kiedy ta bitwa się zakończy?

Nie wiemy dokładnie, kiedy. Może trwac długo, bo po każdej walce musimy zrozumieć, przewidzieć tok myślenia ISIS. ISIS jest problemem politycznym, militarnym i ideologicznym.