Najbardziej znany w tym regionie most na rzece Kwai odwiedziłam przy okazji wyprawy do Kanchanaburi. Wprawdzie film kręcony był na Sri Lance, jednak sława przyciąga tu wielu turystów.W małym miasteczku przy moście, można zobaczyć muzeum i obejrzeć stację kolejową. Sam most nie jest jednak jakimś szczytem myśli projektanckiej, część przęseł jest owalnych, dwa prostokątne.

[more]

Sława nagrodzonego siedmioma Oskarami „Mostu na rzece Kwai” przyciąga jednak ciągle do Kanchanaburi tysiące turystów.

W czasie II wojny światowej teren ten okupowali Japończycy, którzy planowali inwazję na brytyjskie Indie. Potrzebowali drogi, która skróciłaby czas dostawy wojska i sprzętu do Indii, więc postanowili wybudować kolej łączącą Tajlandię z Birmą. Przedzierając się przez dżunglę zbudowano ponad 400- kilometrową trasę kolejową. Planowano budowę na pięć lat a zakończono w 16 miesięcy. Szacuje się, że podczas jej budowy zginęło kilkanaście tysięcy jeńców amerykańskich i ponad sto tysięcy miejscowych robotników.

Od razu linia ta zyskała nazwę – Death Railway – kolei śmierci., z której do dnia dzisiejszego pozostało pond sto kilometrów kolejowych torów.