Kto nie widział karnawału w Wenecji, niech żałuje! To prawdziwa uczta dla oczu i duszy. Te kolory, mnogość kształtów i fasonów karnawałowych strojów oszałamia przybysza. W czasie karnawału zamaskowane postacie można spotkać w każdym zakątku i uliczce Wenecji. Niestety, jest też mnóstwo turystów, fotografów i… złodziejaszków oraz dużo wyższe ceny noclegów.

[more]

Jednak wenecki karnawał warto zobaczyć!

Tradycję przebierania się w kostiumy są prawie tak stare jak weneckie kanały. Mówi się, że tradycja karnawału w Wenecji pojawiła się już w XI wieku.

Najsłynniejsze i najbardziej huczne obchody miały jednak miejsce w epoce renesansu.


Także w czasach współczesnych weneckie imprezy karnawałowe słyną z przepychu i dostojności. Miejsca na balach trzeba rezerwować nawet kilka lat wcześniej a ceny zdecydowanie nie na kieszeń przeciętnego zjadacza chleba. Każdego roku wybierane jest motto przewodnie zabawy.

 

Także sam strój karnawałowy nie jest tani. Przebierańcy dbają o najmniejsze szczegóły, takie jak rękawiczki, biżuterią czy wachlarze. Najwięcej uwagi przyciągają słynne weneckie maski.


Maska na twarzy zapewnia więc anonimowość i nietykalność. Kwestię tę regulują nawet przepisy prawa, które mówią o surowych karach dla osób łamiących nietykalność karnawałowych przebierańców.