Antigua, to kolonialne miasto uważane jest za jedno z najpiękniejszych w Ameryce Środkowej. Kiedyś było stolicą Gwatemali, teraz stanowi cel dla większości odwiedzających ten kraj, turystów. Przyciąga klimatycznymi, brukowanymi uliczkami, wiekową zabudową i malowniczym położeniem w towarzystwie trzech wulkanów.

[more]

Tak, do Antigua warto przyjechać. To zupełnie inna, niż oddalona o dwie godziny drogi, Guatemala City- aktualna stolica kraju. Jest tu cicho i spokojnie, nie ma korków i tego wielkomiejskiego zgiełku.

Wielu turystów pierwsze kroki po przylocie do Gwatemali kieruje od razu do Antigua. Z lotniska odjeżdżają busy bezpośrednie (10 usd).

Kiedy wjeżdżałam kamienistymi uliczkami do dawnej stolicy, miałam wrażenie, że jestem… na Kubie, w Trinidadzie. Podobne domy, ulice … Antigua od razu skradła moje serce. Pierwszy spacer tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że to piękne miejsce. Przerażały jednak ruiny kościołów, które przypominały, że region ten nawiedzały w przeszłości liczne trzęsienia ziemi.

Barwne stroje mieszkańców, gra świateł na owocowym targu, barwne fasady kolonialnych budynków, kolorowe gwatemalskie autobusy i obsypane kwiatami drzewa- tematów do zdjęć nie brakowało.

Następne dni przeznaczyłam na odpoczynek po długim locie z Europy. Szwędałam się po mieście, spacerowałam po okolicach i byłam częstym gościem na tutejszym dworcu autobusowym.