Dolina Vinales jest znana z upraw tytoniu, z którego na udach pięknych młodych Kubanek wyrabia się najlepsze cygara na świecie. Podobno duży wpływ na smak cygar mają warunki, w jakich rośnie tytoń. Pola uprawne otoczone są wapiennymi ostańcami, podobne widziałam w Wenezueli, gdzie nazywają je mogotami.

[more]

 

W Dolinie Vinales byłam kilka razy. Jest tam spokój, cisza i zapach… cygar unoszący się w powietrzu. Wspaniałe zachody słońca z tarasu Hotelu Ermita polecam każdym zakochanym.

Samo miasteczko Vianles jest senne i jakby zapomniane. Warto skorzystać z objeżdżającego większe atrakcje okolicy autobusu za kilka CUC. Nie ma problemów ze znalezieniem noclegu, jednak o bilet wyjazdowy do Havany lub Trinidadu trzeba zadbać od razu po przyjeździe.

Cała dolina położona w sercu gór Sierra de los Órganos, w prowincji Pinar del Río w zachodniej części Kuby. W 1999 roku krajobraz Parku Narodowego Viñales został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podobno jest to ulubione miejsce na wyspie Fidela Castro. Stąd pochodzą najlepsze cygara na świecie.. można je tu kupić w niezłych cenach.