W Labuan Bajo od ponad czterdziestu lat żyje i z sukcesami prowadzi swoją działalność polski misjonarz z zakonu werbistów o. Stanisław Wyparło. Wśród okolicznej ludności „Ojciec Stanislawus” zyskał wielkie poważanie i szacunek. Akurat kończy budowę kolejnego kościoła.


[more]

 To także dzięki polskim werbistom na Flores jest wielu chrześcijan. O. Stanisław integruje swoimi działaniami wyznawców różnych religii.

Dzięki jego staraniom powstały tu liczne szkoły, przychodnie i świetlice. Ludzie to doceniają i traktują polskiego księdza z największym szacunkiem.

Ojciec Stanisław jest jednym z  trzech polskich misjonarzy werbistów, którzy w 1965 roku wyjechali do Indonezji a w ubiegłym roku Prezydent Bronisław Komorowski, odznaczył o. Czesława Osieckiego SVD, o. Tadeusza Piecha SVD i o. Stanisława Wyparło SVD  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

To trudna działalność. W jednym z  największych muzułmańskim kraju głosić chrześcijańskie nauki. Do tego życie w ciągłym zagrożeniu chorobami tropikalnymi.

Komarów przy domu polskiego księdza jest mnóstwo. Żyje skromnie w jednym pokoju z łazienką.

Kiedy zapytałam ks. Stanisława, czy wraca do kraju, odpowiedział, jeszcze nie teraz, ma tu dużo do zrobienia i zaraz prowadzi mnie na plac budowy, gdzie powstaje kościół. Z dumą oprowadza, tłumaczy, pokazuje.

Widać, że wkłada swoje całe serce, w  to co robi, dla ludzi z Labuan Bajo.