Symbolem greckiej wyspy Zakintos jest żółw. Widać to szczególnie w bogatym żółwiowym asortymencie pamiątek u tutejszych sklepikarzy. Te sympatyczne zwierzęta upodobały sobie plaże wyspy i tu samice składają jaja. Żółwie caretta caretta są jedynymi, które rozmnażają się w Morzu Śródziemnym.

[more]

Żółw może osiągnąć wielkość 1,2 metra długości i 100 kg wagi. Samica żółwia składa jaja w nocy między czerwcem a sierpniem. Miejsca lęgowe to piaszczyste plaże m.in. w Laganas, Kalamaki, Gerakas. Z powodu rosnącego ruchu turystycznego i zanieczyszczenia środowiska populacja żółwi stopniowo maleje. Bardzo niebezpieczne są dla nich nawet zwykłe worki foliowe i pływające w wodzie plastykowe reklamówki, które żółwie biorą za meduzy.

Żółwie składające jaja można też spotkać nocą na innych plażach Zakintos. Moim znajomym udało się takie spotkanie na pobliskiej plaży w Alykanas.

Miałam szczęście i podczas rejsu w Zatoce Laganas widziałam okazałą samice żółwia caretta caretta. Niedaleko jest też mała wyspa Marathonisi, zwana Wyspą Żółwi z powodu jej kształtu i występujących tu licznie przedstawicieli tego zwierzaka. Jaja zabezpieczane są specjalnymi koszami, na których zapisano datę złożenia jaj przez samicę.

Jedno, co mnie zniesmaczyło, to widok pływającej łódki-sklepiku, zacumowanego u brzegów tej będącej pod ścisła ochroną wyspy.