Tanie podróżowanie lotnicze daje też dobre możliwości do poznawania innych zagranicznych środków transportu. Konieczność dojechania do Wenecji skłoniła mnie do zerknięcia na włoską kolej i jej ofertę. To fajny przewoźnik, szybki i oferujący bilety w rozsądnej cenie.


[more]

Korzystałam ze strony Trenitalii, gdzie kupiłam potrzebne mi bilety do Wenecji.

 

Lądujemy w Mediolanie, skąd z dworca głównego (Milano Centrale) jedziemy pociągiem o wdzięcznej nazwie FRECCIABIANCA do Venezia S. Lucia. Frecciabianca („Biała Strzała”), to takie włoskie IC rozwijające prędkość do 200 km/h, z wagonami przypominającymi te w polskim Inter City.

Im wcześniej zdecydujemy się na zakup biletu, tym będzie on tańszy. Na każdy kurs jest określona liczba tańszych biletów, kiedy się skończą wskakuje wyższa cena. Mi udało się upolować po 9 EUR za sztukę, dziś są już po 19 EUR (czyli 10 EUR w kieszeni). We włoskich pociągach nie ma niestety zniżek studenckich.

Bilet kupiony poprzez stronę można wydrukować lub zapisać sobie tylko numer rezerwacji.

System na stronie sam przydziela miejsca w pociągu, jeżeli kupuję się razem, najprawdopodobniej tak też będzie się siedziało.

Trasę z Mediolanu do Wenecji, czyli ponad 350 km pokonuje w 2,40 min.

Można tę naszą trasę pokonać zwykłym pociągiem regionalnym, z przesiadką, bilety są do kupienia w necie, jednak i tak trzeba potem je na stacji wydrukować. Można też taki bilet na regionalny kupić w automacie lub zwyczajnie w kasie na dworcu. Taki bilet trzeba skasować w żółtym kasowniku na dworcu lub przy wejściu na peron. Inaczej można zapłacić karę, jeśli się ma pecha i będą kontrolerzy akurat sprawdzali 😉

Podróżując po Włoszech można też korzystać z prywatnego przewoźnika – Italo. Pociągi Italo zostały tak zaprojektowane, by mogły osiągać w niedalekiej przyszłości prędkość do 360 kilometrów na godzinę. Trasę z Rzymu do Neapolu  jeździ z prędkością 300 kilometrów na godzinę.

W nowych liniach kolejowych, które mają trzy klasy, są wagony z bezpłatnym Internetem i telewizją satelitarną, a także takimi atrakcjami jak sala relaksu i kinowa. Pociągi połączą prawie wszystkie największe włoskie miasta, między innymi Mediolan, Turyn, Wenecję, Bolonię, Rzym i Neapol. Ceny biletów niestety są wyższe niż u państwowej Treitalii.

 

Linki:

strona Trenitalia

Italo

Koszty:

Cena biletu kolejowego z Mediolanu do Wenecji – 9 EUR