Santa Clara – miasto jednego z najbardziej znanych ludzi kojarzonych z Kuba, Ernesto Che Guevary- dla jednych bohatera a dla innych bandyty. Na własne oczy można tu zobaczyć pilnie strzeżone pamiątki po Che i pociąg, który odegrał ważną rolę w walkach o dzisiejszą Kubę.


[more]

Santa Clara, która jest także stolicą prowincji, leży w środkowej części wyspy i od zawsze była ważnym punktem łączącym zachodnią część Kuby ze stolicą w Hawanie oraz wschodem kraju z dawną stolicą, Santiago de Cuba. To dobry węzeł komunikacyjny wyspy, dlatego zdobycie takiego strategicznego punktu, było kluczowym momentem rewolucji kubańskiej.

W mieście znajdują się dwa ważne miejsca poświęcone bitwie i rewolucji: Mauzoleum Pamięci Ernesta Che Guevary (Museo Memorial del Ernesto Che Guevara – wstęp bezpłatny), oraz Pomnik pociągu pancernego (Monumento al Tren Blindado).

Mauzoleum, to monumentalny pomnik, gdzie spoczywają szczątki Ernesto Che Guevary i jego towarzyszy zabitych w 1967 roku w Boliwii. Po blisko trzydziestu latach od śmierci ciało Guevary ekshumowano i przetransportowano na Kubę, gdzie został pochowany ze wszystkimi wojskowymi honorami.

Wnętrze jest podzielone na dwie części. Pierwsza, ma kształt groty z wiecznym ogniem i szczątkami Che pod posadzką a druga jako muzeum, z licznymi pamiątkami po bohaterze narodowym Kuby. Nie wolno tu robić zdjęć, wnosić kamer czy komórek. Miejsce odwiedzane bardzo licznie przez wycieczki szkolne.

Wielki monument jest ulokowany na ogromnym placu defilad, na którym odbywają się wszystkie miejscowe patriotyczne uroczystości. Z daleka widać już postać Che stojącą na betonowych blokach. Płyty te, pokryte są płaskorzeźbami i cytatami, które oddają bohaterskie dokonania  El Comendante Che.